Zakup samochodu - kredyt czy leasing?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się przed zakupem nowego sprzętu, urządzenia czy też samochodu, co będzie lepszym dla nich rozwiązaniem - zakup na kredyt, czy też wzięcie go w leasing - gdyż stosunkowo rzadko zdarza się, iż taki zakup wykonywany jest za gotówkę.

Skupmy się może na rozważeniu zakupu samochodu, bo jest to najczęściej podejmowana decyzja związana z kredytem lub leasingiem.

Stwierdzenie od razu, iż to leasing czy też kredyt jest najlepszym rozwiązaniem było by zakłamaniem. Nie możemy tego stwierdzić tak jednoznacznie i stanowczo, wpływa na to wiele czynników, takich jak, sytuacja na rynku, kondycja i potrzeby firmy starającej się o samochód, czy też sama wartość samochodu.

Przeglądając różne artykuły i opinie eksperckie, można się spotkać z opiniami, iż leasing jest droższy, gdyż sam produkt leasingowy jest produktem pośrednim pomiędzy bankiem, który finansuje płynność firmie leasingowej, a przedsiębiorcą, który pokrywa koszty udzielenia płynności, tu kredytu na zakup samochodu, firmie leasingowej, a to przekłada się ostatecznie na wysokość oferty. Musimy tu jednak zwrócić uwagę, że banki stosują różnego rodzaju umowy i idące za tym różne marże udzielenia kredytu. Dlatego może się tak zdarzyć, iż leasing nie będzie droższy od kredytu, a kredyt będzie droższy od samego leasingu. Z reguły jednak to leasing jest produktem tańszym oraz bardziej podatnym na negocjacje rozliczeniowe, banki stosują w takich sytuacjach sztywne ramy.

Nie mniej przedsiębiorca myślący o zakupie samochodu firmowego, nie tylko rozważa zakup pod kątem kosztu uzyskania kredytu lub leasingu, ale również jakie korzyści podatkowe za tym będą szły. Z kolei na to ma wpływ rodzaj, stan i wiek pojazdu, oraz wybór rodzaju leasingu (leasing na zakup samochodu), czy to leasing operacyjny, czy też leasing finansowy.

Rozważając tą sytuację pod względem zakupu samochodu osobowego, leasing operacyjny dostarcza nam większego pola podatkowego w stosunkowo krótkim czasie, za kredytem natomiast idzie kilkuletnia amortyzacja, która jest wymagana powyżej określonej ustawowo kwoty. Nie mniej, za kredytem przemawia możliwość uzyskania większych korzyści podatkowych w krótkim czasie, a zwłaszcza w przypadku używanego sprzętu, gdzie można zastosować jednorazową amortyzację. Rozpatrując wybór leasingu czy też kredytu, musimy również brać pod uwagę korzyści w podatku dochodowym, a tu sytuacja będzie się różniła w zależności jaki produkt finansowy wybierzemy.

Przyjęło się też ogólnie, iż leasing łatwiej jest osiągalny, nawet dla młodych firm, które nie mają jeszcze bogatej historii finansowej, a niżeli kredyt. Jest w tym dużo prawdy, gdyż leasing jest bardziej dostępny w przypadku wyboru popularnych środków trwałych jakimi są samochody dostawcze, ciężarowe, osobowe, maszyny budowlane, oraz inne środki których popularność jest na tyle wysoka, iż są łatwe dalszej odsprzedaży. Inaczej będzie w przypadku środków trwałych o mniej popularnym obrocie na rynku. W takim przypadku w grę będzie wchodzić zapewne kredyt, a o jego możliwości uzyskania będzie znaczyła analiza finansowa firmy, która wykonywana jest przez bank w którym staramy się o kredyt.

Wspominając już o możliwościach, kondycji finansowej przedsiębiorcy, firmy, musimy zaznaczyć, a ma to wpływ na nasze wybory, leasing w przeciwieństwie do kredytu nie obciąża naszej zdolności finansowej, a może to mieć wymierny wpływ w naszych długoterminowych planach.

Podsumowując. Rozpatrując zakup środka trwałego jakim jest np. samochód osobowy lub dostawczy do naszej firmy, lepszym rozwiązaniem, niosącym większe korzyści będzie leasing, który dostarczy nam większych korzyści podatkowych, przy jednoczesnym minimalnym wpływie na naszą zdolność kredytową na przyszłość. Ponad to, mamy możliwość negocjacji z firmami leasingowymi warunki ich udzielenia, w przypadku banku jest to wręcz nie możliwe. Leasing może się okazać jedynym rozwiązaniem dla młodych firm, gdzie historia finansowa jest niemal zerowa, a wymagana w przypadku kredytu.

Wszystko wskazuje, iż leasing jest lepszym rozwiązaniem kredytowym na nasze zakupy firmowe, jednak musimy pamiętać, że wszystko uzależnione jest od różnych czynników, dlatego też warto skorzystać z usług doradców finansowych, którzy posiadają większą wiedzę i rozeznanie rynku, a niżeli my.

Nasi Partnerzy


CFexpert Sp. z o.o.

Księcia Bogusława X 6/4
70-440 Szczecin
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: +48 530 535 298
NIP 8513178173 | REGON 321563370
KRS 0000521759

© 2020 CFexpert sp. z o.o. | ALL RIGHTS RESERVED

Projekt i realizacja: blue-point.pl