Kredyt hipoteczny w czasie pandemii COVID-19.

Koniec pierwszego kwartału roku 2020 zostanie w naszej pamięci na bardzo długo, a wszystko związane jest to z ogólnoświatową pandemią COVID-19, która wpłynęła nie tylko na nasze zdrowie, ale też na biznes i finanse. Ogólnoświatowy lockdown wpłynął na każdy sektor gospodarki, a tym samym na nasze portfele. Doskonale to widać w sektorze bankowym, gdzie banki próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zmieniają procedury i zaostrzają kryteria przyznawania kredytów, a ci co już je posiadają mogą skorzystać z wakacji kredytowych.

Największy problem z uzyskaniem kredytu będą miały osoby pracujące na umowa-zlecenie, umowa o dzieło, oraz mikrofirmy, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. W tych przypadkach warunki uzyskania kredytu są najbardziej rygorystyczne. O ile w przypadku umowy-zlecenie, umowy o dzieło zazwyczaj wystarczy dobrze udokumentowany przychód z ostatnich 12 miesięcy, to w przypadku osób prowadzących własny interes, możliwość uzyskania kredytu hipotecznego jest aktualnie bardzo problematyczne.

W lepszej sytuacji są osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas określony. W tym przypadku możliwość uzyskania kredytu hipotecznego jest bardziej realna, jednak taką szansę mamy tylko w kilku bankach. Umowa o pracę na czas nieokreślony to aktualnie najlepsza karta przetargowa w staraniach o kredyt hipoteczny. Dobrze udokumentowana droga u stabilnego pracodawcy zwiększy nasze szanse na kredyt, ale musimy pamiętać, iż nie jest to jednoznaczne z jego przyznaniem.

Wraz ze zwiększeniem ryzyka związanego z niewypłacalnością kredytobiorcy, banki zwiększyły wielkość wkładu własnego. Jeszcze do nie dawna część banków umożliwiała staranie się o kredyt z 10% wkładem własnym. Aktualnie pozostało takich banków tylko kilka, a chcąc się starać o kredyt w takim banku, trzeba mieć mocne argumenty w postaci, dochodu, historii BIK oraz wieku nabywcy. Większość banków wymaga aktualnie od 20 do 30% wkładu własnego do nabywanej nieruchomości.

Analogicznie, można by było myśląc, iż wraz z zaostrzeniem kryteriów przyznawania kredytów, będzie szło zwiększenie marż banków za ich udzielanie. Jednak nie do końca tak jest, tylko kilka banków zdecydowało się na podniesienie ceny za udzielenie kredytu. Decyzje swoje uzasadniają obniżeniem stóp procentowych oraz zwiększonym ryzykiem, przy czym rekompensata z podniesienia marży jest znikoma.

Musimy również pamiętać o możliwości zwiększenia naszych szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. W tym celu powinniśmy złożyć wniosek kredytowy w kilku bankach, minimalizujemy ryzyko odrzucenia wniosku. Nie wiąże się to z poniesieniem przez nas większych kosztów, a poświęconym czasem, dlatego warto rozważyć i skorzystać z usług firm zajmujących się pozyskiwaniem kredytów hipotecznych. Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego? Skontaktuj się z nami.

Podsumowując. Nagłe pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 i związanego z nim pandemią, wpłynęła negatywnie na wszystkie aspekty życia, w tym na rynek kredytów hipotecznych. Widoczna jest większa ilość odrzuconych decyzji kredytowych, obniżenie zdolności kredytowej, zwiększenie wielkości wkładu własnego, czy też zatrudnienie/działanie w branżach podwyższonego ryzyka. To wszystko wpływa na nasze szanse w otrzymania wymarzonego M. Warto skorzystać z usług eksperckich i zwiększyć nasze szanse na końcowy sukces.

Nasi Partnerzy


CFexpert Sp. z o.o.

Księcia Bogusława X 6/4
70-440 Szczecin
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: +48 530 535 298
NIP 8513178173 | REGON 321563370
KRS 0000521759

© 2020 CFexpert sp. z o.o. | ALL RIGHTS RESERVED

Projekt i realizacja: blue-point.pl