Mieszkaj bezpiecznie.

Często, podejmując życiową decyzję na temat zakupu nowej nieruchomości mieszkalnej zastanawiamy się czy wybrać nieruchomość nową – kupowaną od dewelopera, czy wybrać taką, która już istnieje. Czy wybierając pierwszą opcję jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni?

Pierwsza sprawa to firma, która zajmuje się budową mieszkań lub domów. Warto rozejrzeć się na rynku i sprawdzić jakie doświadczenie ma deweloper. Dobrze jest odwiedzić już zrealizowane inwestycje, a najlepiej porozmawiać z mieszkańcami, którzy są Klientami dewelopera. Taką możliwość dają firmy, które mają już na swoim koncie kilka zrealizowanych przedsięwzięć deweloperskich. Można zatem na własne oczy zobaczyć jakość wykonanych prac, ocenić rzetelność dewelopera i w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo transakcji.

Dość często spotykam się z obawą, że kupuje się tzw. „dziurę w ziemi”. Z pomocą w takim wypadku przychodzi ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1377). 

Wprowadza ona szereg zabezpieczeń dla nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu. Po pierwsze deweloper powinien przekazać nabywcy Prospekt informacyjny, który pokazuje doświadczenie dewelopera oraz sytuację prawno – finansową, dotyczącą konkretnej inwestycji. Taki prospekt informacyjny jest obowiązkowo załącznikiem do umowy deweloperskiej. Sama umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego, co również sprzyja bezpieczeństwu, gdyż w treści aktu zawarte jest roszczenie o to, by developer wybudował lokal i sprzedał go Nabywcy – roszczenie takie jest również wpisane do księgi wieczystej gruntu, na którym prowadzona jest budowa. Jednym z najważniejszych zmian w ww. ustawie jest obowiązek prowadzenia przez firmę deweloperską tzw. Rachunku powierniczego. Jest to rozwiązanie świetnie zabezpieczające interesy nabywcy. Wszelkie płatności na rzecz Dewelopera trafiają na taki rachunek, natomiast Deweloper może uzyskać do nich dostęp tylko wówczas jeśli wykona umówiony wcześniej stan zaawansowania (rachunek otwarty) lub zakończy inwestycję (rachunek zamknięty). O weryfikację stanu zaawansowania i prawidłowość prowadzenia dba Bank, który taki rachunek prowadzi. Oznacza, to, że developer nie otrzyma pieniędzy, które wpłaciliśmy na rachunek, jeśli nie wykaże się rzetelnością i terminowością wykonywanych prac.

Patrząc z punktu zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości – za część bezpieczeństwa odpowiada nasz Bank, w którym zaciągamy kredyt. Sprawdza on Dewelopera w swoich bazach, przed każdą wypłatą transzy – przeprowadza inspekcję, która ma za zadanie określić prawidłowość wykonywanych prac i jej zgodność z harmonogramem. Niepokój może budzić fakt, że firma developerska ma kredyt na budowę nieruchomości. Tak na prawdę jest pozytywny znak – oznacza bowiem, że Bank miał wgląd do danych finansowych dewelopera, sprawdził go pod kątem zdolności do spłaty zaciągniętego kredytu i ocenił pozytywnie jego doświadczenie. 

Jako finansiści do współpracy zapraszamy uznanych deweloperów, którzy gwarantują bezpieczeństwo i najwyższą jakość obsługi. Dzięki temu możemy kompleksowo współpracować na rzecz Klientów od etapu wyboru nieruchomości do finalizacji transakcji.

Nasi Partnerzy


CFexpert Sp. z o.o.

Księcia Bogusława X 6/4
70-440 Szczecin
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: +48 530 535 298
NIP 8513178173 | REGON 321563370
KRS 0000521759

© 2020 CFexpert sp. z o.o. | ALL RIGHTS RESERVED

Projekt i realizacja: blue-point.pl